קבלת הרישיון (שימוש חורג) לגן הילדים

כל העוסקים בעבודה עם ילדים, בכל גיל שהוא, יודעים שאין זו עבודה רגילה. הדרישות הן רבות, השחיקה ודאית, ההשקעה אין-סופית, אך הסיפוק הוא רב וּמתגמל.

האהבה הרבה לילדים היא לרוב המניע לעיסוק. גננות רבות מחליטות לפעול באופן עצמאי ולהקים גן ילדים פרטי מתוך האהבה למקצוע, שבחשבון פשוט עשוי להיות רווחי מאוד.

בתוך כל הרצון הטוב והצרכים הנחוצים לעסק, לא תמיד מצוי בידי היזם כל הידע הנדרש לכך. רגע לפני הצעד המשמעותי, הקדישו דקה לקריאת המאמר המביא בפניכם מידע חשוב על פתיחת עסק מסוג זה.

הצעדים הראשונים לקבלת אישור לניהול גן ילדים פרטי


גני ילדים, ולמעשה כל מסגרת טיפולית לגיל הרך (משפחתון, פעוטון, תינוקייה וצהרון), פטורים מהוצאת רישיון עסק אך אינם פטורים מהוצאת היתר לשימוש חורג.

על פי החוק חייב בעל העסק להוציא אישור לשימוש חורג בנכס. היתר זה יש להגיש לרשות המקומית, והוא מקנה אפשרות לשימוש שהוא שונה מהשימוש שהוגדר לו במקור בתכנית המִתאר או בהיתר הבנייה. ההיתר יינתן על-פי שיקול דעתה של הוועדה המקומית לתכנון וּבנייה.

גני ילדים זקוקים לאישור שימוש חורג (תב"ע – שינוי ייעוד) והיה והמבנה שהם מעוניינים להשתמש בו הוגדר לשימוש אחר לדוגמה, שימוש לגן ילדים במקום המיועד למבנה מגורים.

ללא טיפול מקדים בנכס חשופים השוכר והבעלים לביצוע עבירה פלילית, שדינה בחוק עונש מאסר. לכן יש לטפל באישורים עוד טרם פתיחת הגן.

הסיכונים בהפעלת גן ילדים ללא היתר שימוש חורג


  1. הפעלת גן ילדים ללא אישור שימוש חורג היא עבירה פלילית, והיא עלולה לפגוע בגננת, בשמה הטוב וכמובן בפרנסתה. הענישה כוללת הוצאת צו סגירה ועונשים כבדים (קנסות ואף עונשי מאסר בפועל).
  2. ללא אישור לשימוש חורג חשופה הגננת לתביעות בלא כל הגנה מצד הביטוח המנהלתי בגן.
  3. הפסקת הפעילות של גן הילדים, בין אם ביוזמתך ובין אם ביוזמת הרשות המקומית, חושפת אותך (וּבצדק) לתביעות מצד ההורים. הנזק הצפוי: תשלום פיצויים גבוהים מאוד להורים בגין הנזק שנגרם להם.
  4. כל גן הפועל ללא האישור לשימוש חורג מטעם הרשות המקומית מתגלה במוקדם או במאוחר. יש לנקוט צעדי מניעה ולוודא שאתם פועלים כחוק, למען שמכם הטוב ופרנסתכם.

חשוב לדעת! האישור או ההיתר לשימוש חורג הם לתקופת זמן מוגבלת, על פי החלטת הוועדה המקומית. בכל חידוש מוודאים שאין התנגדויות וכי אכן ניתן לחדש את האישור.

נשמע מסובך? אולי, אך לא כשאנו ניצבים לימינכם.

פנו עוד היום למשרדנו, ונשמח לעזור לכם בתהליך. אנו נהפוך אותו למהיר ונעים.

ההוצאות הכספיות הכרוכות בליווי לקבלת האישור לשימוש חורג הן תלויות מקום, ויש להביא בחשבון כי התהליך עלול להיות ארוך. אלא שמרגע שהתחלנו בו, יש לנו הגנה משפטית מלאה.

*המאמר נכתב בלשון נקבה, אך מתייחס לשני המינים.

**אין לראות באמור במאמר זה ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית או אחרת.

לפרטים נוספים ולהצעת מחיר השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו 03-9033003.


"החיים עוברים ומתקדמים קדימה, התעסקות עם העבר לא תשנה את העתיד"
ז'אן קלוד מקס