רישיון עסק לחריגות בנייה

קבלת רישיון עסק למקום שקיימות בו חריגות בנייה

הכנתם תכנית עסקית מקיפה לעסק שתמיד חלמתם עליו, התייעצתם עם יועצים שונים, קיבלתם החלטות, יש לכם לוגו, וכעת מה שנשאר הוא לפתוח את החנות שעליה חלמתם ועמלתם. אתם נמצאים צעד אחד קטן ממימוש הפנטזיה. מצאתם את החנות המושלמת?!

השגתם מימון, מצאתם ספקים אמינים ובעוד רגע אתם יוצאים לדרך, אבל...


מצאתם את הנכס הנכון עבורכם, כל שיעורי הבית וההכנות המקדימות קבעו כי זהו הנכס המיטבי, במחיר טוב המשאיר גם רווח נאה אחרי כל ההוצאות, התייעצתם עם האבא, עם הדוד, עם החבר או עם החברה, וכולם הסכימו שזה המקום. חתמתם על חוזה ויצאתם לדרך חדשה.

הצעד הראשון לפתיחה ברגל ימין הוא תשלום מסים במועד – פותחים תיקים במשרדי מע"מ, מס הכנסה והמוסד לביטוח לאומי, וניגשים לרשות המקומית בבקשה להוצאת רישיון לעסק חדש. לאחר בדיקה של מומחה בתחום רישוי העסקים מתגלות לפתע הפתעות שלא נכללו בטבלת חישוב ההוצאות. הדבר מתבטא בתוספת בנייה, בפרגולה סגורה, בפלישה למדרכה, בפתיחת חלון או בדלת נוספת ללא היתר.

כל האמור לעיל ללא ידיעת בעל הנכס, וכמובן ללא ידיעתכם, וכעת אינכם יכולים לקבל רישיון עסק. החלום שלכם הפך בן-רגע לסיוט, והאִיום לסגירת המקום רגע לפני הפתיחה מרחף מעל ראשיכם. מה לעשות, בדיקת היתכנות לנכס לא הייתה בשלב ההשקעה המוקדמת, וחבל.

האופציות העומדות בפניכם כרגע הן: (1) להמשיך לפעול ללא רישיון וללא ידיעת הרשות (וזהו רק עניין של זמן עד שיעלו עליכם). (2) לסגור את המקום עוד טרם פתיחתו, לשלם קנסות, ואולי תישאר טיפת מוטיבציה להמשיך ולחפש אחר הנכס הבא.

ובכן, קיימת אופציה נוספת


בעקבות לא מעט מקרים חוזרים ונשנים בנושא, החליטו בוועדה המקומית להרים את הכפפה ולהגיע להסדר מול בית משפט העליון ע"פ חוק תכנון הבנייה.

דוגמה מצוינת לכך ניתן למצוא בפסק הדין 672 נ"ה 1 של בית משפט העליון בדיון 8729/96 בעניינם של כאכון מלונות ונופש בע"מ ונוף הארבל בע"מ ואח' נ' עמידר החברה לשיכון עולים.

"בין המטרות לרישוי אנו מוצאים גם את קיום הדינים הנוגעים לתכנון ולבנייה. יש צורך להבין זאת כך: אם אדם מבקש אישור לעסוק במקום אשר אינו מותר לפי חוקי התכנון והבנייה או תכנית בנין ערים,
רשאית רשות הרישוי לסרב לתיקו בשל כך. פרט לכך אין לייחס למחוקק כוונה שחוק הרישוי ישמש מכשיר נוסף לאכיפתו של חוק התכנון והבנייה אשר בו ישנן הוראות מתאימות למניעת שימוש אסור וענישה על עבירות של שימוש אסור, כולל צווים להפסקת אותו שימוש".

הייתכן רישיון לעסק שאינו עומד בחוק התכנון והבנייה? כן!


מכאן אנו למדים כי הרשות המקומית (רשות הרישוי) רשאית לסרב,  אך אין הדבר שולל לגמרי את האפשרות לקבל רישיון עסק בנסיבות שונות ודי חריגות.

ניתן לקבל רישיון במקרים הבאים:

  • במקרים של חריגת בנייה "קלה" שאין בה שום סיכון לתושבים או חשד לשימוש פלילי. במקרה כזה יינתן הרישיון בכפוף לאישור הבטיחות מטעם מומחה בתחום.
  • כאשר החריגה מוגדרת "קלה" יינתן רישיון זמני עד להסדר ההיתר מול הרשות המקומית. תינתן מגבלת זמן להגשת בקשה להיתר בנייה.
  • במצב של ארעיות תאסוף הרשות המקומית בזמן זה נתונים ותסיק מסקנות בנוגע להמשך הטיפול.
  • הנכס ממוקם באזור ישן בעיר שלא קיבל מעולם היתר בנייה, ולרשות אין יכולת לעקוב אחר המשתנים.
  • מתן הרישיון לעסק אינו מהווה מחסום ואינו מאשר את החריגות, אלא מאפשר עדיין לרשות לפעול בעתיד נגד הבעלים.

בכל אופן, יש להתייעץ עם מומחה בתחום כיוון שלכל מקרה המשתנים המיוחדים שלו. התקשרו אלינו. נשמח ללוות אתכם ולסייע בקבלת הרישיון. התקשרו 03-903-3003.

נשמח לשמוע מכם

התקשרו אלינו:
03-903-3003

לקבלת הצעת מחיר ולמידע נוסף, השאירו פרטים ונחזור אליכם

נא למלא את כל השדות
הודעתך נשלחה בהצלחה