שינוי שימוש

מהו היתר שינוי שימוש?

אז מהו בעצם היתר לשינוי שימוש? תיקון 110 לחוק

עד היום עסקים אשר פעלו בניגוד לייעוד בהיתר הגישו בקשה לשימוש חורג מהיתר לתקופה של עד 5 שנים, במסגרת תיקון 110 לחוק תכנון ובנייה ב-1.1.2017 נכנס לתוקפו הליך מקוצר - "שינוי שימוש", במסגרתו התווסף לחוק התכנון והבניה סעיף 145ה', הקובע כי הרשות תיתן אישור לשינוי מטרת השימוש שנקבעה בהיתר לשימוש למטרת עסק, במידה ויתקיימו התנאים הבאים:

  1. השימוש המבוקש הוא למטרת עסק לרוב עסקים טעוני רישוי עסק.
  2. השימוש המבוקש תואם את תוכנית התב"ע ואת ההנחיות המרחביות החלות על המגרש.
  3. תוכנית התב"ע החלה על המגרש אושרה לאחר יום תחילת החוק (2/1966).
  4. מטרת הבקשה אינה הפיכת המגרש למפעל לייצור תעשייתי.
  5. השימוש המבוקש אינו פוגע בסביבה, בבריאות הציבור או בבטיחותו וכן אינו משנה באופן משמעותי את אופי הסביבה.

ההבדל המהותי בין היתר ל"שינוי שימוש" להיתר ל"שימוש חורג"?


היטל השבחה! בהגשת בקשה להיתר לשימוש חורג נדרש לשלם היטל השבחה לפי מ"ר, לעיתים הסכומים מגיעים לעשרות אלפי שקלים ואף מאות, בהליך של שינוי שימוש לא יידרש תשלום היטלים.

לא רק, קיצור בזמני האישור לפי חוק, משך הזמן הדרוש למתן האישור לא יעלה על 30 ימי עבודה מיום קליטת הבקשה, זאת לאחר שדנה בהערות שהוגשו לה לפי התקנות שאמורות היו להיקבע על ידי שר הפנים. במסגרת התיקון עוד נקבע כי שינוי שימוש לא ייחשב "כשימוש חורג", זאת כדי למנוע חיוב בהיטל השבחה בגין אישור הבקשה.

אז מתי אפשר להגיש בקשה ל"שינוי שימוש"?


במקרים בהם התכנית החלה על המקרקעין (תב"ע) מאפשרת לעשות במקרקעין מספר שימושים שונים בעוד שהיתר בניה ניתן לשימוש ספציפי מבין אילו המותרים בתכנית. (במקרה בהם התב"ע לא מאפשרת - יידרש להגיש בקשה להיתר שימוש חרג)

לעומת שימוש חורג, שינוי שימוש משמעותו שהשימוש המבוקש תואם את הוראות התוכנית שחלה עליו, אך הוא אינו תואם את השימוש שצוין בהיתר הבניה שהוצא למקרקעין / הנכס המדובר.

לדוגמא, במקרה של בניין שהתכליות בתב"ע מאפשרות מסחר, אך בהיתר כל קומת הקרקע מוגדרת כ"אולמות תעשייה", במקרה הזה ניתן יהי להגיש שינוי שימוש למסחר בהליך מקוצר.

על מנת להגיש בקשה עבור שימוש חורג או שינוי שימוש בנכס, יש להכיר היטב את חוק התכנון והבנייה ולהיות מעודכנים בכל השינויים החלים בו מפעם לפעם, משרדנו מלווה עסקים רבים ומעניק חוות דעת בנוגע לאופן הגשת ההליך, לרבות אופן הגשת הבקשה מול הועדה המקומית.

מוזמנים ליצור מולנו קשר, לקבלת ייעוץ טלפוני ראשוני ללא עלות ולקבלת הצעת מחיר לליווי הליך הרישוי שינוי השימוש, למשרדנו ניסיון רב בהגשת בקשות לשימוש חורג ושאר הליכי הרישוי, נשמח ללוות אתכם בתהליך באופן מקצועי ומהיר.

נשמח לשמוע מכם

התקשרו אלינו:
03-903-3003

לקבלת הצעת מחיר ולמידע נוסף, השאירו פרטים ונחזור אליכם

נא למלא את כל השדות
הודעתך נשלחה בהצלחה