החלפת בעלות לרישיון עסק

החלפת בעלות לרישוי עסקים

החלפת בעלות לעסק שטעון רישוי עסק

ראשית ע"פ חוק כל שינוי בעסק קיים מחייב הגשת בקשה חדשה לרישיון עסק בכל הארץ.

בתקנות רישוי עסקים, מוזכר שינוי בעלות אשר מחייב הגשת בקשה לשינוי בעלות על העסק, השינויים בהגדרת "שינוי בעלות" כוללים: החלפת שותף לעסק / עזיבת שותף / החלפת מנהל / שינוי שם התאגיד או החברה / ירושה של העסק (פטירת בעל העסק).

במקרים שבהם מעורבת חברה (תאגיד בע"מ) - העברת השליטה בחברה הרשום כבעל העסק, תיחשב גם היא לשינוי בעלות.
מקרה לדוגמא: העברת מעל למחצית המניות בחברה תהווה שינוי בעלות, גם אם מי שרשום כבעל העסק ברישיון הינו אך ורק החברה (תאגיד).

שינוי בעלות מהווה העברה של בעלות או ניהול בעסק לאדם או לגוף אחר מזה הרשום ברישיון העסק או בבקשה לרישיון עסק.

לעיתים שינויים מהסוג הזה דורשים הגשה מחודשת של כל הבקשה על מסמכיה והאישורים מחדש, ויש מקרים חריגים בהם אין צורך בהגשת המסמכים מחדש ובניהם: דף ראשון, תרשים סביבה, תרשים מגרש, חתכים וחזיתות ותכנית עסק יחד בבקשה אחת חתום על ידי אדריכל רישוי (במידה והמסמכים לא צורפו לבקשה בעבר הרשות תדרוש חידוש מלא) כאשר הדבר מתאפשר וע"פ החלטת הממשלה בשנת 2018 לעדכון התקנות, נדרש מרשויות המקומיות לעמוד בהם, יידרש מבעל העסק להמציא את האישורים הבאים:

  • חוזה העברת בעלות בעסק – המצאת מסמך לאישור העברה מגורם רלוונטי.
  • תצהיר חתום על ידי בעל העסק כי לא חלו בעסק שינויים (לרבות שטח, מהות, וכל שינויים פנימיים) כלשהם מאז הונפק הרישיון הקודם.

קריטריונים לשינויים בעסק אשר דורשים הגשת כל המסמכים מחדש:

  • הגדלה או הקטנה של שטח העסק.
  • שינויים סניטריים.
  • שינויים פנימיים וחיצוניים בתכנית העסק.
  • שינוי מהות העסק.
  • ביטול או תוספת של פריט רישוי.

אילו עסקים פטורים מחובת רישיון עסק?


עסקים פטורים הינה משרדים שונים של מקצועות חופשיים לדוגמא: אדריכלים, עורכי דין, רואי חשבון, פסיכולגיים, יועץ מס, משרדי תיווך וכיו"ב, מרפאות, סטודיו להתעמלות (מלבד שאין בו מכשירים ושטחו מתחת ל-800 מ"ר), חדרי ישיבות, בתי ספר ותיכונים, גני ילדים, הייטק וכו'. קיימים גם עסקים בתחום המסחר, שאינם חייבים ברישיון לניהול עסק, כמו חנויות בגדים, חנות צעצועים, חנות פרחים, דואר, חנות כלי בית, כלי כתיבה וכו'...

מתלבטים? לא בטוחים? מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא עלות ונשמח להעניק לכם מענה לשאלותיכם בנושא, משרדנו מלווה ומעניק שירותי רישוי לבעלי העסקים הטעוני רישוי עסק.

נשמח לשמוע מכם

התקשרו אלינו:
03-903-3003

לקבלת הצעת מחיר ולמידע נוסף, השאירו פרטים ונחזור אליכם

נא למלא את כל השדות
הודעתך נשלחה בהצלחה