האם צריך רישיון עסק למספרה

רישיון עסק למספרה

רישוי עסקים למספרה

עסקי הספּרות הם נתח גדול מהשוק בישראל. מחזור הענף הוא יותר משני מיליארד שקל בשנה. את המִספרות בארץ אפשר לסווג בחלוקה גסה לשלושה סוגים: מִספרות יוקרתיות, מִספרות ממוצעות וּמִספרות ופשוטות.

לכל מִספרה קהל היעד שלה. כל ספּר יודע היטב מהו הפרופיל של לקוחותיו בהתחשב במיקום המִספרה, בהכשרתו המקצועית ובניסיון שצבר. עסקי הספּרות הם לכאורה עסק פרוץ, ויש החושבים שכל בעל כישרון וידע בתחום יכול לפתוח מספרה, לעתים אף בהשקעה נמוכה. כמובן שיש צורך בהעסקת כוח אדם וּבשיווק נכון, שני נושאים העלולים להוות מכשול ולהגדיל את העלויות.

בשל התחרות ההולכת וגוברת השוק מוצף כיום בבעלי מקצוע טובים וזמינים כמעט בכל מקום בארץ. מִספרה היא עסק המחייב את בעליה להיות נוכח בה רוב הזמן.

פתיחת מספרה מחייבת הוצאת רישיון עסק


תחום הספּרות מחויב בהוצאת רישיון עסק למִספרה לצורך הפעלת המקום. האישורים העיקריים הם ממכבי האש, ממשרד הבריאות ומאגף ההנדסה (לצורך בדיקת חריגוֹת בנייה בעסק וייעוד הנכס). במקצת הרשויות מאפשרים פתיחת מִספרה בדירה או בבית פרטי אף על פי שהנכס מיועד למגורים. גם במקרה כזה על בעל העסק להגיש בקשה לרישיון בצמוד לתכנית הדירה והחלק שבו בעל המקצוע משתמש.

הגשת הבקשה למחלקת רישוי עסקים ברשות המוניציפלית כוללת ליווי לקבלת כל האישורים ושרטוט מלא ומפורט של מקום העסק בחמישה עותקים והגשתם לרשויות.
ההגשה כוללת כמה וכמה תקנות העלולות להוות מכשול בפני בעל העסק, כגון הוספת כיור ושינויים בתכנון החלל. לפיכך, כדי להתחיל תהליך תקין יש להתייעץ עם מומחה ברישוי עסקים. צעד הכרחי זה יאפשר קבלת חוות דעת לתחילת תהליך הרישוי, הכנת הבקשה והגשתה לרשות המקומית.

כמו כן, חשוב לעמוד בתקנות רישוי עסקים (תנאי תברואה נאותים לעסקים לא רפואיים לטיפול בגוף האדם התשנ"ג 1992) ונהלי עבודה שהוצאו על ידי משרד הבריאות כגורם מאשר בצו רישוי העסקים.

עיקר נהלי העבודה הם:


  1. חיטוי כל כלי העבודה בתום כל שימוש.
  2. ריענון חומרי החיטוי בהתאם להוראות.
  3. ניקוי מכני במים וּבסבון של כלי העבודה, כגון מברשות, מסרקים וכלים שבשימוש רב-פעמי.
  4. אי-שימוש חוזר במגבות.
  5. שימוש בנייר חד-פעמי לצוואר.
  6. במקרה של שימוש בתער רב-פעמי – החלפת תער בתום כל שימוש.
  7. בגדים נקיים של העובדים במקום.
  8. הקפדה על נטילת ידיים במים וּבסבון בתום כל טיפול.
  9. שימוש בתמרוקים שאושרו על ידי משרד הבריאות.
  10. איסוף מגבות לאחר כל שימוש למיכל קשיח לכביסה מלוכלכת.

חובה! על כל עסקי טעוני רישוי להגיש בקשה לנגישות בעסק לבעלי מוגבליות ע"פ חוק לשוויון לאנשים בעלי מוגבלות תשנ"ח 1998

בעקבות התיקון בתקנות ובצו – 29.11.21 - החל מ-01.01.2022 בפריט רישוי 1.4ב' - מספרה לא יידרשו עוד לצרף תרשים סביבה, מפה מצבית או תכנית עסק בעת הגשת בקשה לרישיון עסק.

 

נשמח לשמוע מכם

התקשרו אלינו:
03-903-3003

לקבלת הצעת מחיר ולמידע נוסף, השאירו פרטים ונחזור אליכם

נא למלא את כל השדות
הודעתך נשלחה בהצלחה