אישור כבאות

אילו עסקים יכולים להגיש תצהיר לכבאות?

עסקים המתאפשר להם להגיש תצהיר לכבאות

תיקון 31 לחוק התכנון והבנייה עשה קצת סדר בחוק רישוי עסקים, וכיום כבר אפשר לקבל אישור של שירותי הכבאות בדרך הפשוטה והקלה ביותר, כלומר על ידי תצהיר שבעל העסק מתחייב כי כל הדרישות נעשו על המפרט האחיד שפורסם באתר האינטרנט של שירותי הכבאות כפי שיפורט להלן.

על הרשות המוניציפלית – עירייה, מועצה מקומית או מועצה אזורית – לקבל את התצהיר ולהעבירו לשירותי הכבאות ללא כל ויכוחים מול בעל העסק. התצהיר משמש אסמכתה לכך שבעל העסק מתחייב כי יישם את הדרישות בעסק ולשם כך קיימות אצלו כל האסמכתאות המאמתות את דבריו בכתב (עם זאת אין חובה על בעל העסק להציג לרשות מסמך כזה או אחר).

אם כך, אילו עסקים זכו להגיש אישור בתצהיר?

שירותי הכבאות פרסמו 115 מפרטים מתוך צו רישוי העסקים. צו זה מחולק לקטגוריות שונות, ואנו רואים שבצו הנוכחי בוטלו לחלוטין תשעה פריטים הנוגעים לאישורים של שירותי הכבאות וכל זה מתוך מטרה ברורה ומוצהרת לזרז ולהקל את הדרך הפתלתלה והקשה שנאלץ בעל העסק לעבור בסבך הביורוקרטיה המאפיינת לעתים את מדינתנו.

כפי שאתם מן הסתם כבר מבינים בעצמכם, לא הכול כאן ורוד. לכל פריט בצו יש הגבלות ותנאים שונים משלו. לדוגמה, פריט 4.2א – פריט שכיח מאוד – מסעדות ובתי קפה בישראל. פריט זה מופיע בתיקון כעסק שניתן להגיש כתצהיר. האומנם? תשומת לב לאותיות הקטנות מגלה שהמגבלה לפריט היא מסעדה או בית קפה בשטח של עד 50 מ"ר. המשמעות היא שהרוב המוחלט של המסעדות בארץ לא יעמדו בתנאי, אך הקטנות יזכו להליך מזורז.

נוסף על כך קיימים תנאים מגבילים ברורים, ולפיהם גם אם העסק עומד בדרישות הראשוניות, קיים שלב סינון נוסף המחדד את לשון החוק ומדגיש אילו עסקים לא יוכלו לעמוד בנושא התצהיר והיה ואחד הדברים הבאים קיימים בעסק:

א. העסק או חלק ממנו נמצא מתחת לקרקע.
ב. העסק נמצא בקניון (קיים מפרט לעסקים בתוך קניונים).
ג. העסק מוגדר כמרכז מסחרי ששטחו עולה על 2,000 מ"ר.
ד. העסק ממוקם במבנה שיש לו מספר שימושים, אלא אם מתקיימים בעסק כל התנאים הבאים:

  • העסק ממוקם בקומת הכניסה של המבנה
  • שטחו הבנוי של העסק אינו עולה על 300 מ"ר
  • העסק אינו מכבסה או בית מרקחת ששטחם מעל 200 מ"ר, או מסעדה מעל 50 מ"ר

להלן קישור לרשימת העסקים במסלול תצהיר – כיבוי אש / שירותי הכבאותרישוי עסקים במסלול תצהיר

להלן קישור לחלק מהדרישות עבור העסקים במסלול תצהיר- כיבוי אש / שירותי הכבאות – דרישות לעסקים במסלול תצהיר

והיה והעסק עומד בכל התנאים שלעיל, יכול בעל העסק להגיש אישור בתצהיר כדי לקדם את הטיפול בתיק הרישוי. עם זאת, חשוב להבין ולהתייחס בכובד ראש לעובדה שהאחריות חלה על בעל העסק החתום בתצהיר.

משרד קלוד אדריכלים דוגל במקצועיות ובטיפול קפדני בכל תיק ותיק עד לסיומו. אתם מוזמנים ליצור קשר ולקבל הצעת מחיר לליווי הליך לרישוי עסקים.

נשמח לשמוע מכם

התקשרו אלינו:
03-903-3003

לקבלת הצעת מחיר ולמידע נוסף, השאירו פרטים ונחזור אליכם

נא למלא את כל השדות
הודעתך נשלחה בהצלחה