פתיחת עסק בשבת

אילו עסקים ניתן לפתוח בשבת?

אילו עסקים ניתן לפתוח בשבת בתל אביב

בפסק דין המרכולים לעניין העיר תל אביב, נקבע בצורה חד-משמעית אילו עסקים יכולים להיות פתוחים בשבת. פסק הדין, שניתן בתאריך 26.10.2017, אישר את תוקף התיקון לחוק המאפשר פתיחת מרכולים גם בתל אביב על פי חוק (פתיחתן וסגירתן של חנויות), התש"ם – 1960. זהו חוק אשר מתיר פתיחת בתי קפה, מסעדות ומרכולים בימי המנוחה (כלומר ביום שבת) לפי מכסה. מכסה זו נקבעה בחוק עזר עירוני אשר מגביל את מספר העסקים הרשאים להיות פתוחים בשבת, והכול על פי היתר מיוחד שיונפק על ידי הרשות המקומית, הרי היא עיריית תל אביב.

להלן ציטוט מפיו של ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי בעקבות החלטת בג"ץ: "העיר תל אביב-יפו הייתה חופשית, והיא תישאר חופשית. ההחלטה המאוזנת של בג"ץ, בראשות השופטת נאור, שומרת מחד גיסא על הערך הסוציאלי של השבת כיום מנוחה, ומאידך גיסא מאפשרת לתת מענה בדמות מתן שירותים נדרשים לתושבי העיר במסגרת יום המנוחה והבילוי". ועוד הוסיף ואמר חולדאי: "כשם שעיריית בני-ברק סוגרת בשבת גם את מה שמותר בכלל המדינה, כך ראוי לכבד את סמכותה של מועצת העיר תל אביב-יפו לקבוע את אופייה של השבת ברחובותיה".

לסיכום, מעבר לנימוקים המשפטיים של בית המשפט העליון, מדובר על החלטה משמחת לתושבי תל אביב בכלל ולצעירים בה בפרט, אשר יוכלו ליהנות מקניית מצרכי מזון ולמלא את המזווה גם בשבתות.

השאלה העיקרית שנשאלת היא: האם הדבר עלול לפגוע מבחינה כלכלית בסוחרים אשר אינם עובדים בשבת?

היתר לפתיחת עסקים בשבת ביפו


חוק העזר העירוני לתל אביב-יפו מאפשר לבעל העסק, אם הוכיח כי אינו יהודי, לפתוח את העסק שלו בשבת, וכי הוא סוגר את העסק בכל יום מנוחה לפי עדתו. ההיתר הוא היתר מיוחד אשר יותנה בתנאים הבאים:

  1. ההיתר יינתן רק באזור יפו.
  2. בתחום האזור המוגדר "אזור א'" על גבי מפת העיר תל אביב-יפו.
  3. בעל העסק הוכיח כי אין הוא יהודי.
  4. העסק ייסגר ביום שישי או ביום ראשון.
  5. לא נגרמים כל מטרדים כתוצאה מפעילותו של העסק בשבת.
  6. העסק פועל לפי החוק, ויש בידיו רישיון עסק.
  7. אזורים מעורבים: אם מדובר באזור ב' על גבי מפת העיר תל אביב-יפו, יאושרו היתרים מיוחדים לאחר דיון בוועדת חריגים ובהתאם לתנאים הספציפיים שייקבעו.

את הבקשה יש להעביר לידי עיריית תל אביב-יפו (ההיתר ללא תשלום).

נשמח לשמוע מכם

התקשרו אלינו:
03-903-3003

לקבלת הצעת מחיר ולמידע נוסף, השאירו פרטים ונחזור אליכם

נא למלא את כל השדות
הודעתך נשלחה בהצלחה