עסק בתוך עסק

ההגדרה של עסק בתוך עסק מתייחסת לעסקים המכילים בתוכם מספר מפרטים המשרתים את העסק על פי צו רישוי העסקים. אשר על כן, לכל מפרט נדרש רישיון. ניתן לבצע זאת בנפרד או להוסיף לרישיון עסק קיים.

חוק רישוי עסקים, סעיף 33, קובע שכל עיסוק בתוך עסק הטעון רישוי מחויב ברישיון עסק, גם אם הוא מופעל ללא תמורה כספית.

עסק בתוך עסק – מה המשמעויות?


מתוך עיון בפסקי הדין התקדימיים של חברת תנובה, נשאלת השאלה: האם "עסק בתוך עסק" הטעון רישוי נדרש להגיש רישיון עסק על עיסוק נפרד? במקרה זה מדובר על חברת הפצה של מזון העושה שימוש במשאיות להובלת מוצריה. כחלק מהשירות הקימה החברה מתקן לשטיפת משאיות המשמש אותה בלבד ואינו משמש למטרות רווח. בדיון נקבע שגם במקרה זה נדרש רישיון עסק להפעלת מתקן השטיפה.

אולם על פי פסק דין 71540/02 קיבל בית המשפט את כתב ההגנה של חברת תנובה. פסק הדין מציין כי העסק העיקרי הוא הפצה וברשותו רישיון עסק על פי דין, וכי תחנת הרחיצה משמשת רק את משאיות החברה ללא שום תמורה כספית. תנובה, אשר קיבלה את רישיון העסק, טוענת כי גם מתקן המפוקח ומבוקר כחוק הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ההפצה של המשאיות. לטענתה "כשם שאין לדרוש רישוי אם המשאיות היו נשטפות בצינור, כך אין לדרוש רישוי במקרה שמדובר במתקן חשמלי".

הטענה התקבלה, אך עם זאת הגישה המדינה הגישה ערעור (4270/03) לבית המשפט העליון, שקבע אחרת. נקבע כי המתקן לשטיפת משאיות נועד לסייע לבעל העסק במימוש העסק העיקרי, ומכאן הסיקו כי ללא המתקן לשטיפת המשאיות לא ניתן לתפעל את מרכז ההפצה. עוד נקבע כי אם ירצה בעל העסק – יוכל להוציא את מתקן השטיפה אל מחוץ לשעריו (קבלן חיצוני) ומרכז ההפצה היה ממשיך לפעול כרגיל. מכאן נקבע ששניהם טעוני רישוי נפרד ממרכז ההפצה, ובכך קיבל בית המשפט את הערעור והרשיע את החברה על-פי דין.

לסיכום


מכאן ניתן להסיק כי גם עסק נוסף הקיים בצו לרישוי עסקים מחויב על-פי חוק רישוי העסקים ברישיון עסק גם אם הוא נפרד בתוך העסק, ואשר על כן, יש להתייחס אליו כאל עסק נפרד. אמנם ניתן לאחד אותו בבקשה שהוגשה, אך מה עדיף?

פנו למשרדנו ותקבלו ייעוץ ראשוני לטיפול בכל הגופים תוך הכרה מיטבית של התקנות ושל החוק. נוסף על כך, נשמח להעניק לכם את השירות שאתם זקוקים וראויים לו ולהנפיק לכם חוות דעת משפטית היכולה לשמש גורם מפתח בבתי המשפט או בהשגה מול הרשות המוניציפלית, בין אם זו עירייה ובין אם זו מועצה מקומית או אזורית.

נשמח לשמוע מכם

התקשרו אלינו:
03-903-3003

לקבלת הצעת מחיר ולמידע נוסף, השאירו פרטים ונחזור אליכם

נא למלא את כל השדות
הודעתך נשלחה בהצלחה